Vadovas ir lyderis – ar tikrai kalbame apie tą patį?

Ar žinote, kuo vadovas skiriasi nuo lyderio? Viskuo. Tiesą sakant, šie žodžiai apibūdina skirtingus dalykus. Vadovas – tai pozicija, kurią įmonėje užima žmogus, turintis sprendžiamąją galią. Komanda yra įpareigota vykdyti vadovo nurodymus. Lyderis yra autoritetas. Idealiu atveju vadovas ir lyderis yra tas pats žmogus, tačiau kartais komandoje lyderio nėra. Jei norite geriau suprasti, kokia situacija yra jūsų organizacijoje, turite atpažinti esminius lyderystės ypatumus. Ar lyderiu gimstama, o gal vis tik galima juo tapti? Pakalbėkime apie tai.

Autoritetas ir pasitikėjimas
Pirmiausia pažvelkime į lyderį supančius žmones. Neginčijama tiesa – lyderiu pasitikima, jis savo komandai daro didžiulę įtaką. Toks tvirtas pasitikėjimas gimsta iš lyderio požiūrio į aplinką ir sritį, kurioje jis dirba. Deja, kartais pasitikėjimo atmosferos sukurti nepavyksta. Tai lemia netinkami veiksmai arba žmogui netinkanti sritis, kurioje jis dirba. Lyderiui labai rūpi jo veikla, jis yra linkęs prisiimti daugiau atsakomybės už kitus ir deda visas savo bei sutelktos komandos pastangas norimam rezultatui pasiekti. Taigi, lyderį supa juo pasitikinti komanda, nes jo sprendimai yra paremti patirtimi, visapusišku situacijos išmanymu bei sugebėjimu tai perteikti kitiems. Šie dalykai rodo, kad lyderystės galima išmokti. Visų pirma – tinkamai įvertintinus savo stipriąsias ir silpnąsias puses bei pasitelkus jas bendradarbiavimo įgūdžių tobulinimui.

Skirtingos lyderystės strategijos: darau, suprantu, suteikiu vertę
Lyderystė yra susijusi su trimis esminiais elementais, lemiančiais lyderio veiksmų strategiją. Tai – kūnas, protas ir emocija, atitinkantys tris veiksmų tipus: darymą, supratimą ir vertės suteikimą.

LN_lyderyste2

Visi trys elementai yra tarpusavyje susiję. Jie sukuria kompleksišką struktūrą, kuri apibūdina lyderio veikimo strategiją. Pagal vyraujantį elementą galime nusakyti žmogaus tipą. Vyraujant kūnui, žmogus yra linkęs greitai imtis veiksmų, išbandyti naujus veikimo būdus. Daugiausia protu besiremiantis žmogus – tai analitikas, strategiškai apsvarstantis kiekvieną pokytį ir savo veiksmus vertinantis ilgalaikėje perspektyvoje. Vyraujant emocijai, jis daugiausia pasikliauja intuicija ir suteikia tam tikrą vertę savo sprendimams prieš juos įvykdydamas. Visi trys veikimo modeliai turi savų pliusų ir minusų, todėl galutinį apsisprendimą lemia asmeniniai polinkiai arba veiklos sritis. Lyderio pranašumas – tai sugebėjimas sujungti ir pasikliauti visais trimis elementais. Štai kodėl tikras lyderis turi tą neapčiuopiamą jėgą ir gebėjimą lyderiauti.

Pasitelkti savo silpnybes
Taigi, kaip vadovas gali tapti lyderiu? Siekiant atrasti sau tinkamą pokyčių kelią, pradėkite savianalize. Įsiskaitykite: tai, kuo didžiuojuosi, yra tai, kas mane riboja. Tai, ko nemėgstu savyje, yra mano potencialas ir jėga. Šie žodžiai apibendrina tai, ką jums reikia žinoti, jei norite tinkamai pasirinkti pokyčių kryptį. Jūsų stiprybės gali jus varžyti, nes tobulinant tik jas prarandamas kompleksiškumas. Pavyzdžiui, jei žinote, kad turite puikius komunikacinius įgūdžius, visas problemas sprendžiate per komunikaciją. Tam tikrais atvejais tai yra nerezultatyvu. Atsižvelkite į savo silpnybes: kokį teigiamą potencialą jos turi? Irzlumas dažnai yra susijęs su nuoširdžiu atvirumu, o lėtumas gali būti analitinio mąstymo pasekmė. Tai – tik kita medalio pusė, todėl bandydami užgniaužti tai, ko nemėgstate savyje, galite nepastebėti pozityvių savo charakterio savybių.

Šias mintis apie lyderystę noriu užbaigti svarbiu pastebėjimu. Mokymų metu sutinku vadovų, linkusių atsiriboti nuo savo komandos tam tikra nematoma siena. Ji gali atsirasti dėl to, kad vadovas laikosi atokiai nuo kitų ir bijo atskleisti savo žmogiškąsias savybes. Sieną gali pastatyti ir komanda, kai vadovo autoritetas yra bauginantis. Bet kokiu atveju, atkurti kolegiškus santykius yra lyderio prievolė. Kaip tai padaryti? Visų pirma – išsklaidyti įtampą ir užmegzti žmogišką kontaktą. Tam puikiai tiks komandos pietūs ar kartu stebimos krepšinio varžybos. Tai yra pirmieji žingsniai link abipusiu pasitikėjimu grįstos lyderystės.

DOOR Konsultantas
Laurynas Narbutas